Obecní úřad Hlavatce
Hlavatce 53
391 73 Hlavatce
Obec Hlavatce se nachází v okrese Tábor, kraj Jihočeský. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1252. Obec se skládá ze tří částí - Hlavatce, Debrník a Vyhnanice. Název obce se údajně odvozuje od slova "hlavatec" - lidé s velkou hlavou.
Historicky významnější je vlastnictví obce a jejího okolí vladyckým rodem Roubíků z Hlavatce, kteří se zasloužili o její hospodářské rozmach. Měli také významnou úlohu jako patroni kostela sv. Ondřeje, jež je dominantou obce. Jejich patronát se datuje od roku 1354, kdy byla osídlena i fara. Církevní záležitosti hrály ve středověku významnou úlohu. Propojení světské moci s církevní nebylo vždy jednoduché. V tomto případě bylo velmi prozíravé a funkční.
Pro návrhy znaku (a poté vlajky) bylo vycházeno z následujících faktů:
Arcibiskupství pražské/arcidiecéze pražská - nejstarší diecéze v ČR (vznik v r. 973), v 1. polovině 13. století byla obec Hlavatce vč. pozemků připsána Arcibiskupství pražskému králem Václavem (písemná zmínka z roku 1250). V 1. polovině 14. století přešla obec Hlavatce s přilehlými pozemky do vlastnictví Vladyckého rodu Roubíků z Hlavatce.
Roubíkové z Hlavatce - v souvislosti s kostelem sv. Ondřeje v obci se uvádí 5 předků Roubíků z Hlavatce. Od roku 1452 se jako jediný vlastník uvádí Oldřich z Hlavatce, který byl stoupencem Jiřího z Poděbrad... V polovině 16. století rod Roubíků z Hlavatce vymřel po meči, pravděpodobně v roce 1548 Ctiborem Roubíkem.
Pro vytvoření návrhů obecních symbolů bylo vycházeno z rodového erbu Roubíků z Hlavatce. Vladykové užívali erb již na rozmezí 14. a 15. století ("poloviční štít a pravá neb levá polovice mřožaváním v routy rozdělená, nad helmou složená křídla").
Rožmberkové - erb pánů z Rožmberka se skládá z červené pětilisté růže se zlatým semeníkem a zelenými kalištními lístky ve stříbrném poli. Pro návrhy obce Hlavatce byly použity tinktury (barvy) z erbů pánů z Rožmberka, představující vlastincké vztahy jednoho z nejvýznamnějších šlechtických rodů.
Kostel sv. Ondřeje - v roce 1354 jsou uváděni bratři Adam, Filip, Bernard, Bohuněk a Oldřich z Hlavatce jako patroni kostela sv. Ondřeje. Původně byl postaven jako gotický, při rekonstrukci střechy byly v roce 2001 vloženy do kopule pod křížek dokumenty, které zaznamenávají informace o dění v obci. Kostel je zasvěcen sv. Ondřeji, který je patronem rybářů a sedláků. Sv. Ondřej bývá zobrazován jako starý muž s dlouhými bílými vlasy a vousy, s knihou evangelií v pravici, opírajícího se o kříž ve tvaru X. V návrzích znaku je symbolicky tento tvar kříže použit.
Zemědělské náčiní - v obci Hlavatce a jejích osadách bylo zemědělství vždy hlavní činností. Pluh a plužní krojidla jsou nejdůležitějšími zemědělskými stroji, které mají kořeny v hluboké historii spjaté s Přemyslem Oráčem. Hrábě jsou znamením zemědělské práce a píle a pořádku.
Hlava býka/stojící kráva - býk vyjadřuje stabilní mužnou sílu, je odrazem odhodlání, houževnatosti a plodnosti života. Kráva podporuje ve svém významu plodnost, hojnost, houževnatost a rozvahu.
Snop, klasy - svým významem podporují zemědělství a vyzdvihují jeho podstatu. Počet 3 obilných klasů představuje počet osad, které k obci Hlavatce náleží (Hlavatce, Debrník, Vyhnanice).
Popis znaku: šikmo dělený štít, horní pole zelené se třemi zkříženými obilnými klasy, dolní pole červeno-stříbrně kosmo šachované.
Popis vlajky: zelený list s červeno-bíle šachovaným (2x6) žerďovým pruhem. Uprostřed zeleného pole tři zkřížené žluté obilné klasy. Poměr šířky k délce listu je 2:3.
Veškeré zdůvodnění použití figur a tinktur je v souladu s heraldickými pravidly - znak a vlajku navrhla společnost Lika - obce s.r.o.
Zdroj článku: Lika - obce s.r.o.
Do celého znění použtí figur a tinktur je možno nahlédnout na obecním úřadě v Hlavatcích, a to v úředních hodinách.